Általános munkavédelmi jótanácsok
Utoljára frissítve: 2023. 08. 30. 14:18:21
Van pár alapvető szabály, amit a biztonságos munkavégzéshez be kell tartani. Ezeket minden kezdőnek elmondjuk aki a foglalkozásainkon részt vesz és a foglalkozásokon kötelező jellegűnek tekintjük. Ugyanakkor a szabályok ismerete az otthoni barkácsolások esetében is hasznosak és javasolt a betartásuk.
Figyelem!
Ez az írás csak és kizárólag egy jótanács-gyűjtetmény és nem helyettesíti az Egyesület telephelyein kötelező érvényű szabályzatokat!
Ezek a szabályok alapvetően a modellezéssel
kapcsolatos tevékenységekhez tartoznak, hiszen itt vannak elsősorban
olyan szerszámok, amelyek veszélyesek lehetnek a testi épségre, de
természetesen elektronika közben is betartandóak (gondolj csak a
forrasztópáka hegyére!)
A legalapvetőbbek:
- ❗ Mindig kipihenten, dolgozzunk! Fáradtan kevésbé lehet odafigyelni, és könnyebb hibázni!
- ❗ Mindig jól megvilágított helyen dolgozzunk! Ha nem látjuk mit csinálunk, azt sem látjuk hova nyúlunk, tehát hibázhatunk!
- ❗ Ha elektromos géppel dolgozunk, figyeljünk rá, hogy nincs körülöttünk zavaró ember! Ha megijesztenek, meglöknek, akkor az elektromos gép még leállítás előtt sérülést okozhat nekünk!
- ❗ Ne kiabáljunk, viccelődjünk, lökdössünk dolgozó embert! Ő a munkájára figyel és ha ebből kizökkentjük, magának vagy másnak sérülést okozhat, vagy csak simán elronthatja a munkáját.
- ❗ Elektromos gépet csak feltűrt ruhaujjal használjunk! Ha mégis valamiért nekidőlnénk az elektromos gépnek, esély van rá, hogy felcsavarja, felgyűri a gép a póló/ingujjunkat. Mivel a gép sok esetben erősebb, mint mi, ezért ez sérüléshez, akár csonttöréshez vezethet.
- ❗ Éles, hegyes szerszámot csak magunktól elfele használjunk! Kést, vésőt, csavarhúzót sose magunk fele húzzunk! Ha véletlenül megcsúszik a pengéje, hegye a szerszámnak akkor mellkasunkba, hasunkba, karunkba állhat, ami komoly, akár életveszélyes sérülést okozhat! Mindig keresztbe, vagy magunktól elfele használjunk ilyen eszközöket!
- ❗ Szerszámot mindig nyelével adjunk át! Mi tudunk figyelni, hogyan adjuk át a szerszámot, de a dolgozó ember nem biztos. Próbáljunk minél jobban használatra készen a kezébe adni az eszközt.
- ❗ A legapróbb sérülést is vegyük komolyan! Piszkos környezetben már egy egyszerű horzsolás is el tud fertőződni; a szálkák nem csak fájdalmasak, minél tovább maradnak a bőrben annál nehezebb roncsolás nélkül eltávolítani őket; a rozsda, ha a vérbe kerül, nagyon súlyos mérgezést tud okozni!
- ❗Mindig olvassuk el figyelmesen a vegyszerekre írt figyelmeztetéseket! Minden vegyszeren kötelező feltüntetni vagy ikon vagy azonosítószám formájában a vegyszerrel kapcsolatos veszélyeket és a használandó óvintézkedéseket! Ezeket nevezzük P és H mondatoknak, a P jelöli a biztonságos munkához szükséges óvintézkedéseket, a H a felmerülő veszélyeket. Ezek a betűből és egy számból állnak össze, pl. P233 (Az edény szorosan lezárva tartandó). Az aktuális P és H kódokhoz a magyarázat itt található meg: https://www.biztonsagiadatlap.hu/p-mondatok/
- ❗ Vegyszert mindig a megfelelő tárolóedényben tartsunk! Az általunk használt vegyszerek (festékek, hígítók, marószerek) már kis mértékben is erősen mérgezőek lehetnek, tárolni csak a megfelelő edényben, lezárva lehet őket. Üdítős palackba, még egyértelműen feliratozva is szigorúan tilos ilyen anyagokat tölteni!
- ❗ Vegyszergőzöket a legnagyobb körültekintéssel vizsgáljunk meg! Soha,
semmilyen körülmények között ne szippantsunk nagyot a különböző
vegyszerek gőzeiből! A forrasztóón gőze is ide tartozik! Amennyiben
mégis szükséges megvizsgálni az ilyen gőzöket (pl. a vegyszer
azonosítása érdekében) a vegyszer tárolóját tartsuk magunktól elfele, és
kézzel legyezzünk orrunk felé a gőzből!
Egyéb dolgok amiket érdemes betartani:
- 👍 Tartsunk rendet a munkaterületen! Bármi ami esetleg útban van, leesik csak megzavar minket. Sokkal könnyebb az ilyesmit elkerülni, ha visszatesszük a már nem használt szerszámokat és munkaanyagokat a helyükre amint nem kellenek már.
- 👍 Tartsuk kezünket is tisztán! Az ember alapvetően arra van kitalálva, hogy a bőre egy picit zsíros és így tud a legjobban dolgozni. Ha valamiért poros, piszkos lesz a kezünk, akkor az a minimális tapadás amit a bőrzsír ad megszűnik, ezzel a megszokottnál csúszósabbá válik a kezünk. Ez pontatlan munkához, durvább esetben balesethez vezethet.
- 👍 Ha nem tudunk valamit, kérdezzünk! Sokszor gyorsabb, egyszerűbb és biztonságosabb, ha egy tapasztalt, gyakorlott embert megkérünk, hogy mutassa meg (nem helyettünk megcsinálja!) valamit. Ezzel nemcsak időt spórolunk (pl. nem kell leírást végigolvasni), de olyan hasznos tippeket is kaphatunk, amik már egyszer beváltak.